תפקיד מתילציה של ליזין בוויסות אירועים בחלוקת התאים תחת לחץ שכפול

סטטוס המחקר: בביצוע
שנות המחקר: 2021, 2022

אודות החוקר:

פרופ' דן לוי PhD

המוקד העיקרי של המחקר של ד"ר לוי הוא להבין את התפקיד הביולוגי של מתילציית שיירי ליזין בוויסות מסלולי איתות תוך-תאיים.
ד"ר לוי בוגר תואר B.Sc מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני מאוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור בגנטיקה מולקולרית ממכון ויצמן למדע.
לאחר מחקר פוסט-דוקטורט בסטנפורד, הוא הצטרף למחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה בפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן גוריון בנגב, שם הוא כיום פרופסור חבר.
מענק פרויקט (Project Grant)
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תקציר המחקר:

תאי סרטן מציגים שכפול DNA וחלוקת תאים בלתי מבוקרת.
הטיפול בסרטן עובר כיום לגישות מותאמות אישית שבהן הטיפול מבוסס על הבנה של שינויים המתרחשים בסוגי סרטן ספציפיים. שינוי אחד שמתרחש לעתים קרובות הוא עלייה בפעילות של האנזים Aurora-B, שיש לו תפקיד חיוני בחלוקת תאים תקינה.
מתילציה היא תגובה אנזימטית שבמהלכה מוספת קבוצת מתיל (CH3) על גבי DNA או היסטונים. לאחרונה, יותר ויותר אינדיקציות מרמזות על כך שמתילציה משפיעה בצורה ישירה גם על פעילות חלבונים שאינם היסטונים בתא.

הנתונים הראשוניים של ד"ר לוי מצביעים על כך שהאנזים Aurora-B נתון לשינוי כימי (מתילציה), ועיכוב המתילציה שלו עשוי לווסת את הפעילות האנזימטית שלו ואת ויסות פעילותו בבקרת התקדמות מחזור התא.
להשלמת הפרויקט צפויות השלכות נרחבות הן על מחקר בסיסי והן על מחקר קליני, שכן הוא יספק הבנה חדשה של האופן שבו הסרטן מתקדם ויזהה יעד טיפולי חדש לטיפול בחולים עם גידולים המאופיינים בפעילות Aurora-B מוגברת.
תחום המחקר / מילות מפתח: אונקוגנטיקה, הנדסת חלבונים, טיפול בסרטן, כימיה רפואית, מחקר בסיסי, מחקר קליני ומחקרי מעבר

פרסומים: