המטריצה ​​החוץ-תאית ותפקידה בוויסות התגובה החיסונית ב'מיקרו-סביבה' של הגידול

סטטוס המחקר: בביצוע
שנות המחקר: 2021, 2022

אודות החוקר:

ד"ר יהושע גרולמן PhD

ד"ר גרולמן חוקר את התכונות הפיזיקליות של המטריצה ​​החוץ-תאית, תוך התמקדות כיצד היא מווסתת את המורפולוגיה התאית כדי לקבוע את התפקוד בסרטן ואת התגובה החיסונית.
הוא קיבל את התואר הראשון שלו בביוכימיה באוניברסיטת מסצ'וסטס באמהרסט, ואת הדוקטורט שלו במדע והנדסת חומרים באוניברסיטת אילינוי, אורבנה-שמפיין.
בשנת 2020, לאחר הכשרתו בפוסט-דוקטורט בהנדסה ביו-רפואית בהרווארד, החל בתפקידו כפרופ' חבר במחלקה למדעי החומרים והנדסת החומרים בטכניון.
מענק פיתוח קריירת מחקר (Research Career Development Award – RCDA)
הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל

תקציר המחקר:

המטריצה החוץ-תאית (ECM) היא המיקרו-סביבה אשר מדביקה ומאחדת את התאים והאיברים של יצורים רב-תאיים.
המטריצה החוץ-תאית חיונית להתפתחות הצורה המבנית שלהם, ויחסי הגומלין בין התאים לבינה הם אחד ממנגנוני הבקרה של התנהגות התא.
המיקרו-סביבה (ECM) מווסתת את התנהגות התא באמצעות אינטראקציות בין תאים, ועל-ידי מולקולות איתות מסיסות והיצמדות של קולטנים על כל תא למטריצה ​​החוץ-תאית.
פעולות תאיות אלו ממלאות תפקיד מרכזי בכל התהליכים הביולוגיים והן קשורות זו לזו.
אך עדיין, הטכניקות הקיימות כיום למדידת כוחות פיזיקליים בחומרים ביולוגיים ותזמון פעולתם אינן מספקות.
מטרת פרויקט המחקר של ד"ר גרולמן היא לפתח חומרים חדשים המאפשרים למדוד את הכוחות הפועלים על התאים בהתפתחות גידולים ובמהלך התגובה לאימונותרפיה.
הצוות של ד"ר גרולמן מייצר ארכיטקטורות פולימריות חדשות ושואל כיצד הן משפיעות על לחץ ומתח בקנה מידה ננו-ממדיים בתלת-ממד, תוך שימוש בטכניקות הכוללות הדמיה של תאים חיים ברזולוציה גבוהה.
המחקר ישפר את ההבנה של מצבי מחלה והזדמנויות טיפוליות התלויות בארכיטקטורת התא והרקמות.
תחום המחקר / מילות מפתח: אימונולוגיה ואימונותרפיה, ביולוגיה מולקולרית, גילוי תרופות, הנדסת חלבונים, טיפול בסרטן, כימיה רפואית, מחקר בסיסי, סרטני גברים, סרטני ילדים, סרטני נשים

פרסומים: