אנדוטוקסמיה מטבולית: קשר מולקולרי חדש בין השמנת יתר וסרטן השד

סטטוס המחקר: בביצוע
שנות המחקר: 2021, 2022

אודות החוקר:

פרופ' מיכאל אלקין PhD

פרופ' אלקין הוא מומחה לביולוגיה של גידולים, סוכרת וסיבוכי סוכרת.
הוא קיבל את תארי הBSc ,MSc, ודוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים, וביצע מחקר פוסט-דוקטורט במכון הבריאות הלאומי של ארה"ב. כיום הוא פרופסור חבר במחלקה לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה, וחבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.
מענק פרויקט (Project Grant)
בית החולים האוניברסיטאי הדסה

תקציר המחקר:

במחקרים קודמים שבוצעו בתחום נמצא כי סרטן השד תלוי הורמון אסטרוגן מושפע באופן ישיר ממצב של השמנה. עודף משקל הוא אחד מגורמי הסיכון לחלות בסרטן השד.
בנוסף, אצל חולות אשר אובחנו עם סרטן שד תלוי אסטרוגן והן עם עודף משקל, מהלך המחלה פחות טוב: הסרטן מתבטא בצורה יותר אגרסיבית, והטיפול באמצעים הקיימים היום פחות יעיל אצלן.
השכיחות העולמית המוערכת של השמנת יתר בנשים היא כ-40%, וסרטן השד הוא הסרטן המאובחן השכיח ביותר בנשים, מה שמחזק את הצורך להבהרת הקשר המכניסטי בין סרטן השד להשמנת יתר.

השמנת יתר קשורה לאנדוטוקסמיה מטבולית – נוכחות כרונית של רמות נמוכות ביותר (אך משמעותיות מבחינה ביולוגית) של אנדוטוקסין חיידקי במחזור של אנשים עם עודף משקל.
עם זאת, לא ידוע אם אנדוטוקסמיה מטבולית היא גורם חשוב להתקדמות מואצת של הגידול ו/או עמידות לטיפול בחולות סרטן שד בעלות עודף משקל.
ד"ר אלקין משער שנוכחות מתמשכת של רמות תת-קליניות של אנדוטוקסין חיידקי מקדמת אגרסיביות של תאי סרטן השד ועמידותם לטיפולים. זה עשוי להתרחש הן ישירות והן באמצעות הפעלה לרעה של תאים אחרים במיקרו-סביבה של הגידול וברקמת השומן הסמוכה.
הצוות של ד"ר אלקין יבדוק זאת באמצעות כלים ניסויים שנוצרו לאחרונה, במערכות מודל ובדגימות קליניות ראשוניות. לתוצאות הצפויות יש פוטנציאל להפוך למשמעותיות מבחינה קלינית עבור חולות סרטן שד עם משקל גוף עודף.
תחום המחקר / מילות מפתח: איכות חיים, בקטריואונקולוגיה, השמנה וסרטן, טיפול בסרטן, מחקר קליני ומחקרי מעבר, סרטן שד, סרטני נשים, עמידות לתרופות

פרסומים: