שחלוף היסטונים בגליובלסטומה

סטטוס המחקר: בביצוע
שנות המחקר: 2021, 2022

אודות החוקר:

פרופ' ערן משורר

פרופ' ערן משורר, PhD

מזה שנים רבות פרופ' משורר מתעניין וחוקר כיצד תאי גזע מתחדשים ומתמיינים מעצמם, וכיצד תהליכים אלו מווסתים על ידי החלבונים שאורזים DNA בגרעין התא. פרופ' משורר קיבל תואר ראשון, שני ודוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים, וחזר לשם כחבר סגל לאחר סיום פוסט-הדוקטורט בביולוגיה של תאי גזע במכון הלאומי לסרטן בארה"ב.
מענק פרויקט (Project Grant)
האוניברסיטה העברית בירושלים

תקציר המחקר:

גליובלסטומה (GBM) היא סרטן המוח הממאיר הנפוץ ביותר, והוא מאתגר לטיפול.
הרצף הגנטי של תאי גליומה במספר מטופלים (ילדים ומבוגרים) חשף מוטציות שונות שחוזרות על עצמן בקרב חולים עם GBM, ונראה כי הן מניעות את התפתחות הגידול – אך לא ידוע כיצד מוטציות אלו מובילות לממאירות.
לעתים קרובות מתרחשת בגליומה מוטציה מניעה (driver mutation) המופיעה רק בילדים, המכונה Pediatric diffuse intrinsic pontine glioma (או DIPG).
מוטציה זו ידועה בשם ,H3.3K27M והיא משפיעה על חלבון המווסת את ביטוי הגנים.
פרופ' משורר הקים לאחרונה מערכת לחקור את תפקוד החלבון H3.3K27M בתאי גזע עובריים (ESCs) בעכברים.
המעבדה תעקוב אחר השפעת החלבון הנושא את המוטציה H3.3K27M בתאי גזע עובריים לא מובחנים של עכברים ובני אדם, ובתאי Oligodendrocyte Progenitor (OPCs) – תאי המקור של GBM.
המחקר יזהה מנגנונים ספציפיים שבאמצעותם מוטציה זו עשויה להניע ממאירות, ויספקו תובנות לגבי המנגנונים העומדים בבסיס התפתחות מוטציית DIPG בילדים, ויכולים לזהות מסלולים להתערבות טיפולית.


מחקר זה של פרופ' משורר זכה למלגת "גדולים מהחיים", מענק מחקר ייעודי לסרטני ילדים המשותף לקרן לחקר הסרטן בישראל (ICRF) ולעמותת גדולים מהחיים הפועלת לשיפור איכות חייהם ורווחתם של ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם.
תחום המחקר / מילות מפתח: גנטיקה ואפיגנטיקה, מחקר בסיסי, סרטן מוח, סרטני ילדים, תאי גזע

פרסומים:

http://www.meshorerlab.huji.ac.il/papers/Cohen_Kaffe_NAR_2022.pdf